Hodinářský slovník pojmů
Automatic - Automaticky nátah nebo-li, že se hodinky natahují pohybem ruky. Na strojku je namontováno závaží tzv. rotor, který se pohybem ruky převažuje a tím dochází k natahování hodinek. Při běžném nošení není třeba se o hodinky starat a můžete je klidně i na noc odkládat aniž by se strojek zastavil. Většina takto vybavených hodinek má rezervu kolem 40 hodin. Někdy je mechanismus označován jako Self-Winding. Vynálezcem automatického nátahu je firma Rolex.
Jewels - Počet použitých kamenů pro co nejpřesnější a nejtrvalejší chod hodinek. Čím více tím lépe. Kapesní hodinky začínají od 4 použitých kamenů a 17 kamenů je již vzácností. U náramkových hodinek krom vzácných případů začíná počet na 15 kamenů v období 1930 až 1960, zhruba od 70 let se běžně používá 17 kamenů. Nejstarší Automaty mívají 17 modernější většinou 21 až 25 kamenů. Dražší modely mají od 25 do 77, 77 kamenů je spíše už jen nadbytečný počet a pochází z doby kdy se hodinářské firmy předháněli kdo má víc. Počet kamenů 42 je ideální.
Incabloc - pružné uložení setrvačky. Chrání se tím nejpohyblivější část hodinek před nárazem.
Chronograph - Chronograf nebo-li jednoduše řečeno stopky (měření času).
Chronometre - Chronometr je označení hodinek s vysokou přesností chodu i za nepříznivých podmínek.
ATM - Odolnost pouzdra hodinek proti vodě vyjádřeno v jednotkách atmosfér. Určuje hloubku vody do, které můžete hodinky ponořit. Mělo by všeobecně platit, že například 5ATM se rovná cca 50 metrům. V praxi je hodnota 5ATM vhodná maximálně do malého bazénu. Neplatí chcete-li na hodinkách nastavit čas pod vodou (točit korunkou) dokonce ani při hodnotě 20ATM.
Waterproof - Starší označení vodě odolných hodinek. Novější název je Waterresistant. Takto označené hodinky jsou odolné vůči náhlému styku s vodou nikoliv však vodotěsné.
Shosckproof - Nárazuvzdorné hodinky. Strojek je pružně uložen.
Antimagnetic - Antimagnetické hodinky - nedají se běžným způsobem zmagnetovat. Zmagnetování byť jen malé zapříčíní nepřesný chod a nebo úplně znemožní funkčnost hodinek.
Quartz - Označuje druh strojku s pohonem na baterii. Rezerva baterie bývá od 1 do 2 let. Kdo chce mít jistotu je dobré nechávat baterii vyměnit jedenkrát za rok.
Tachymeter - Měření jízdy v km za hodinu.
24 hodinový režim - U analogových hodinek ukazuje časovou fázi dne. Digitální zobrazení má možnost zobrazení například 18:00 hod ale analogové to nedokážou. Ukazatel 24 hodinového režimu je buď jako malý terčík ve, kterém oběhne ručička kolem dokola jednou za 24 hodin nebo to bývá čtvrtá ručička, která opět oběhne 12 hodinový ciferník jednou za 24 hodin.
Komplikace - Nejvíce ceněná vlastnost hodinek. Nejznámější a vyhledávanou komplikací je chronograph. Další je například Turbilion nebo Perpetual Date.
Turbilion - U mechanických hodinek pro jejich přesnost je největším nepřítelem zemská přitažlivost. Turbilion je zařízení, které se umí vyhnout zemské přitažlivosti a hodinkám již nebrání nic ve velice přesném chodu.
Korunka - Je to ta část, kterou se nastavují hodinky. Neplést si tento pojem se seřizováním hodinek.
Dýnko - Spodní kryt na hodinkách
Tah - Označení pro kovový řemínek k hodinkám.
Etue - Označení pro krabičku ve které byli hodinky zakoupeny. U kapesních hodinek je taková etue velkou vzácností.
Rozměry u řemínků - Rozměr 18 mm je nejpoužívanější a je to šířka řemínku která se uchycuje k hodinkám.
Stěžejka - Pružná tyčinka, která drží řemínek v hodinkách.
Setrvačka - nejvíce pohyblivá část u mechanických hodinek. Pohybuje se tam a zpět.
Otočná Luneta - Otočná část kolem ciferníku s jasným bodem startu. Nastavuje se na současný stav času a jak hodinky běží dál je vidět kolik uběhlo času od nastavení. Funkce je určená pro potápěče kolik uběhlo doby od ponoru a pro bezpečnostní důvody se točí pouze doleva protože potápěč může zavadit o lunetu a čas pouze prodloužit ale nikoliv zkrátit jinak by se mohlo stát, že potápěč bude mít méně kyslíku než si myslí.
Kalibr - Označení pro typ nebo lépe řečeno druh strojku.
Eco-Drive - Pohon na světelnou energii. Hodinky při jakémkoliv osvětlení nabíjí akumulátor, který pak pohání strojek. Kdo žije v temné jeskyni rozhodně by se měl vyhnout hodinkám na tento pohon. Nabytý akumulátor má rezervu asi 500 hodin.
Antireflexní vrstva - Antireflexní vrstva je speciální povlak různých sloučenin napařený za vysokých teplot na povrch sklíčka, který omezuje nežádoucí odrazy světla. Antireflexní vrstvy se nanášejí jak z obou, tak i pouze z jedné strany, většinou vnitřní strany krycího sklíčka.
Bullhead - chronograf, jehož rozložení tlačítek je na 11 a 11 hodině a korunka je umístěna uprostřed na 12 hodině.
Co-axial - Speciální konstrukce krokového mechanizmu. U Co-Axial strojku je snížené tření mezi krokovým
kolečkem a kotvou. Díky tomuto mechanizmu jsou hodinky schopné zabezbečit stejnou přesnost i po delší dobu (servisní interval je až 8 roků)
COSC - Controle Officiel Suisse des Chronometres - švýcarský certifikát pro hodinky splňující určité kvalitativní parametry tzv. chronometry. Dovolená odchýlka -4 a +6 sekund za den.
EOL - End of Life - Indikace konce životnosti baterie.
GMT - zobrazení druhého času na 24 hodinové stupnici.
GTLS - technologie osvětleni, pomocí tenkých skleněných trubiček, vyplněných radioaktivním tritiem, které zajišťují permanentní osvětlení ruček a indexů, bez nutnosti nasvícení. Světlo zde vzniká rozpadem tritia v trubičkách z borosilikátového skla, jejichž vnitřní strana je pokryta fosforem. Emitované elektrony malého množství plynného tritia způsobují fluorescenci vrstvy fosforu.
Hacking - zastavení vteřinové ručky vytažením korunky při seřizování času
Haute Horologie - vysoká hodinařina - V zásadě se tímto pojmem označují výrobci hodinek používající tzv. in house kalibr, tedy firmy, které tvoří vlastni strojky. Mezi nezpochybnitelné zástupce této kategorie patří např. Rolex, Breguet, Jaeger LeCoultre, Audemars Piguet, Patek Philippe, Ulysee Nardin.
Hesalit - je speciálně tvrzený plast, používá se na sklíčka, málo odolný proti poškrábání, ale dá se bez problémů vyleštit.
Indexy - značky určující jednotlivé časové úseky (minuty, hodiny, vteřiny) na ciferníku.
Kyklop - lupa nad datumovkou, může být přilepená z vnější i vnitřní strany.
LNIB - Like New in Box - jako nový v původní v krabičce.
LumiBrite - luminescenční nátěr používaný firmou Seiko.
Open heart - jedná se o průhled na setrvačku a můstek z obou stran hodinek - zespodu prosklené dno a zvrchu výřez v ciferníku. Často je toto "zneužíváno" k napodobení tourbillonu, v tomto případě se můstek přezdobí a laikovi se může zdát jako tourbillon.
Pulsometer - stupnice pro měření tepové frekvence.
PVD - physical vapour deposition - PVD technologie je založena na fyzikálních principech vakuového odpaření materiálů obsažených v povlaku a jejich nanesení na pouzdro. Vrstva povlaku, který proniká do původního materiálu, se vyznačuje vysokou tvrdostí a odolností proti otěru, odolností vůči vysoké teplotě (měla by snášet přes 700 stupňů Celsia), korozi i kyselinám.
Repetice - Složitá mechanická funkce, která pomáhá určení času pomocí různě vysokých tónů. Obvykle tyto hodinky při stlačení zvláštního tlačítka odbíjejí hodiny, čtvrthodiny a minuty. Kapesní hodinky Audemars Piguet z roku 1910 odbíjely celé hodiny hlubokými tóny, souzvuky vysokého a nízkého tónu pak odbíjely čtvrti a vysoké tóny odpočítávaly každou minutu.
Rezerva nátahu - tento termín odkazuje na dobu po kterou budou hodinky v chodu po plném natažení - hodinky s rezervou chodu 48
hodin by tedy měly fungovat 48 hodin. Také se používá pro označení indikátoru rezervy nátahu na ciferníku hodinek (zpravidla ručka s příslušnou škálou).
Rotor - Součást automaticky natahovaného strojku, zezadu připevněny a zpřevodovaný kus strojku, který se při pohybu ruky otáčí a tím provádí nátah hodinového strojku.
Safírové sklíčko - označení pro sklíčko hodinek vyrobené ze syntetického safíru, který je extrémě odolný proti poškrábání, nevýhodou může být vyšší křehkost.
Skeleton - hodinky s průhledným ciferníkem a zadním víkem, kterými je vidět mechanismus.
Spring Drive - je nejvýznamnější nový hodinový strojek, který firma SEIKO vytvořila od doby quartz Astron v roce 1969. Jeho základem je, stejně jako u všech mechanických hodinek, hnací pero, avšak využívá zcela nový systém pro regulaci času, jehož výsledkem je přesnost jedné sekundy na den a, což je jedinečné, ručičky s klouzavým pohybem, které představují neustálý, stejnoměrný pohyb času.
SuperLuminova - luminescenční nátěr vyráběný firmou Seiko a dodávaný dalším hodinářským firmám.
Telemeter - stupnice k měření vzdálenosti na základě rychlosti zvuku.
Titan - Titanium - šedý kov o 40 % lehčí než ocel. Téměř naprostou odolností proti korozi na vzduchu a ve vodě včetně mořské předčí i nejlepší nerezivějící oceli, je odolný proti účinkům lidského potu a nejsou známy případy alergie na titan. Mechanickými vlastnostmi je srovnatelný s ocelí. Má malou tepelnou vodivost i tepelnou kapacitu takže titanové hodinky na ruce "nestudí" jako třeba mosazné nebo zlaté. Pro výrobu hodinek se nejčastěji používá alfa slitina (obchodní název Titan Grade 2), někdy též pevnější a hůře obrobitelná slitina alfa-beta (Grade 5). Současná cena titanových hutních výrobků (září 2008) začíná na 2000 Kč/kg. Na rozdíl od často publikovaných omylů není titan pevnější než legovaná ocel a ani není nijak zvlášť obtížně obrobitelný - obrábí se stejně "dobře" jako nerez ocel.
Tritium - radioaktivní izotop vodíku, v hodinářství se používá jako součást luminiscenčního nátěru indexů a ručiček, v plynném skupenství jako náplň trubiček GTLS
Vibrograf - Velmi přesný přístroj k měření frekvence oscilace hodinového strojku, používaný hodináři k seřizování chodu náramkových hodinek
Watchwinder - přístroj sloužící k uložení automatických hodinek. V pravidelných intervalech otáčí hodinkami, aby nedošlo k jejich zastavení.
Ženevské pruhy - zdobení strojku