Nastavení náramkových hodinek s chronografem nebo jiných pokročilých funkcí může být skličující. V takové situaci je prvním krokem pohled na příručku dodanou s vašimi hodinkami. Kromě obecných informací o modelu obsahuje příručka obvykle záruční list a servisní údaje. U majitelů samonatahovacích hodinek je uvedena frekvence údržby. V případě náhlé ztráty originálu můžete také najít PDF manuál na webu výrobce.

Čištění

Aby povrch hodinek zůstal hladký a vypadal dobře, měli byste systematicky věnovat pozornost čištění a péči o hodinky.

Pouzdro na hodinky

Pouzdro hodinek je třeba otřít měkkým hadříkem, který nepouští vlákna, a pomocí malé špíny lze použít párátko. Pokud máte vodotěsné hodinky, můžete je opláchnout teplou vodou, ale pak nezapomeňte povrch otřít měkkým suchým hadříkem, abyste zabránili korozi.

Sklenka

Aby se zabránilo drobným škrábancům na skle, měly by být hodinky uloženy zabalené v měkkém hadříku nebo ve speciálním pouzdře. Poškrábané nebo rozbité sklo by mělo být okamžitě vyměněno za nové, protože i ta nejmenší prasklina může způsobit, že se do hodinek dostane vlhkost nebo prach, což následně povede k rozbití celého mechanismu.

Kovové náramky

Kovové náramky lze umýt mýdlem a teplou vodou a na hluboce zakořeněné nečistoty použijte kartáček na zuby. Poté otřete měkkým suchým hadříkem.

Kožené řemínky

Aby si kožený řemínek déle uchoval svůj původní vzhled, je třeba se vyvarovat jeho interakce s vodou. Pokud navlhne, nikdy jej nesušte fénem nebo v blízkosti topného systému, místo toho jej otřete hadříkem a nechejte přirozeně uschnout umístěním do stínu. V létě netahejte za řemínek na zápěstí příliš pevně, aby absorboval co nejméně potu.

Samonatahovací hodinky

Pečlivější péče kvůli složité struktuře pohybu vyžaduje samonatahovací hodinky. Musí být neustále kalibrován, aby se zabránilo zahušťování maziv. A pokud jste šťastným majitelem několika párů samonavíjecích modelů, měli byste přemýšlet o koupi speciální krabice, která obsahuje zařízení, která drží hodinky a pohybují je v kruhu, jako je pohyb ruky.
Před nákupem se musíte ujistit, že hodinky mají program „otočení a odpočinek“, který se překládá jako „otočení a zastavení“. Tento program zastaví motor po určitém počtu rotačních pohybů. Alternativou k takovému programu a speciálním boxům může být nezávislá hodinářská továrna dvakrát týdně.

Zachování odolnosti proti vodě

Hodinky byste neměli vystavovat vysokým teplotám (horké sprchy, sauny), i když mají nejvyšší stupeň odolnosti proti vodě, protože při interakci s horkým vzduchem nebo vodou se kovové části hodinek roztáhnou a gumová těsnění už ne tak těsně přilnout k povrchům dílů.

Před vodními procedurami zkontrolujte šroubovací korunku, pokud existuje, je nutné ji přišroubovat až na doraz, aby se dovnitř nedostala voda.

Po kontaktu se slanou vodou opláchněte hodinky ve sladké vodě a otáčejte kroužkem, aby nedošlo ke korozi a hromadění soli. Pokud si přesto najednou všimnete, že sklo začalo zamlžovat, okamžitě odneste hodinky do dílny.

Svěřte své hodinky profesionálům

Nepochybně můžete některé věci v hodinkách opravit sami. Můžete například odstranit odkazy z náramku doma pomocí speciálního nástroje, ale pro přesnější určení velikosti náramku vám doporučujeme kontaktovat odborníka. Všechny ostatní typy prací doporučujeme svěřit profesionálům.